Zakup maszyn rolniczych w leasingu – co warto wiedzieć

Zakup maszyn rolniczych w leasingu

Prawo polskie niestety dalej nie wspiera przedsiębiorców w takim stopniu, w jakim byśmy sobie tego życzyli. Rozpad komunizmu sprawił, że co prawda demokracja wkroczyła do naszego kraju, jednak niekoniecznie za nim podążył kapitalizm.

Firmy częstokrotnie muszą zaciągać kredyt na zakupienie maszyn do swojej firmy. A może zamiast po raz kolejny spłacać fortunę, lepiej byłoby wybrać leasing maszyn, który ma więcej zalet w stosunku do wypożyczalni i kredytów?

Wszystkie umowy cywilnoprawne opierające się o dzierżawę rzeczy materialnych nazywają się leasingiem.

 

Zazwyczaj nie rozróżnia się ich dokładniej, lecz ze względu na charakterystykę rynku mówi się, że istnieje:

Pierwszy przypadek dotyczy jedynie samochodów oraz innych pojazdów, które najczęściej są przedmiotem umowy leasingowej.

Drugi dotyczy wszelkich maszyn przemysłowych oraz biurowych, które z oczywistych względów nie zmieściłyby się do pierwszej kategorii.

Natomiast leasing gotówkowy bardzo przypomina kredyt, jednak z prawnego punktu widzenia ma nieco inną formę, której tutaj nie będziemy omawiać.

 

Umowa leasingowa

Podczas podpisywania umowy leasingowej rozróżnia się dwie albo trzy strony danego dokumentu: Jeśli umowa zostanie podpisana pomiędzy dwiema stronami, czyli producentem i firmą, w tym momencie mamy leasing maszyn bezpośredni, jako że nikt nie współuczestniczył w tym procesie.

Natomiast leasing samochodów, który został podpisany z bankiem, nazywamy pośrednim. Bank zakupuje u producenta pojazd albo maszynę rolniczą, a następnie przekazuje ją firmie w użytkowanie. Ta natomiast spłaca raty wraz z odsetkami, lecz z drugiej strony nie musi się martwić o amortyzację oraz dokumentację leasingu. Wszelkie prawne ustalenia umowy o dzierżawę reguluje Kodeks Cywilny.

Również on określa, co podlega pod leasing samochodów i maszyn rolniczych. Są to wszelkie dobra materialne, które nie są: Detale, co to rzecz materialna w świetle prawa, można znaleźć właśnie w Kodeksie Cywilnym.

 

Plusy zakupów w leasingu

W naszym kraju nie brakuje firm budowlanych, które oferują wszelkiego rodzaju usługi rolnicze, remontowe i budowlane. Aby móc solidnie i sprawnie przeprowadzić jakąś budowę lub wykonać remont domu lub mieszkania, każdy właściciel firmy budowlanej powinien mieć dostęp do wysokiej jakości maszyn budowlanych. Niestety, nie każdego stać na ich zakup.

Doskonałym rozwiązaniem z tej kłopotliwej sytuacji jest niewątpliwie, bardzo popularny w naszym kraju, leasing maszyn budowlanych.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że leasing maszyn jest korzystniejszy, niż zakup za gotówkę lub wzięcie kredytu. Korzystne warunki leasingu maszyn, są zachętą dla wielu przedsiębiorców, w tym także firm z branży budowlanej i osób prywatnych do korzystania z tej formy finansowania zakupu maszyn i urządzeń.

Do kolejnych plusów leasingu maszyn jest system rat sezonowych, które spłacamy w okresach największej aktywności firmy oraz możliwość odliczenia podatku VAT. Aby móc zainteresować się leasingiem, każdy przedsiębiorca musi zadbać o przedstawienie stosownych dokumentów. Są to między innymi dokumenty stwierdzające zarejestrowanie firmy, REGON, zaświadczenie ze skarbówki o braku zaległości, deklaracje PIT czy CIT.