Szybka gotówka całkowicie online od PKO BP
Mini Ratka online PKO BP! Bez prowizji!

Przydatne wskazówki przy obliczaniu raty kredytu

Przydatne wskazówki przy obliczaniu raty kredytu 1

Zaciąganie pożyczki czy kredytu często wydaje się procesem żmudnym i skomplikowanym.

Podobnie jest z obliczaniem raty kredytu – dla wielu przyszłych kredytobiorców pozostaje ono w sferze nieosiągalnej.

Jednak dzięki kilku przydatnym wskazówkom czynności te mogą stać się dużo jaśniejsze.

 

Kalkulator raty kredytowej

W Internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów rat kredytu. Można z powodzeniem z nich skorzystać, aby wyliczyć ratę kredytu, jednak otrzymany wynik warto zweryfikować. Proponujemy dwie metody sprawdzania poprawności wyniku. Pierwsza z nich jest niezwykle łatwa, można przetestować czy kilka różnych kalkulatorów na wielu różnych stronach wskaże nam dokładnie ten sam wynik. Jest też druga opcja dla bardziej ambitnych i samodzielnych. Informacje o niej znajdziecie poniżej.

 

Jak obliczyć ratę kredytu?

Drugą opcją sprawdzenia poprawności wyliczeń kalkulatora rat kredytu, dla osób nieco obeznanych z matematyką, jest samodzielne podstawienie cyfr do wzoru i obliczenie raty kredytu ręcznie. Jak obliczyć ratę kredytu bez pomocy stron internetowych? Będą potrzebne takie dane, jak wysokość kredytu, oprocentowanie w skali roku (tu oprócz stopy procentowej uwzględniamy także marżę banku), ilość rat do spłaty. Należy też uwzględnić, że inny wzór do obliczania raty kredytu zastosujemy w przypadku kredytu z ratą stałą, a inny dla kredytu z ratą malejącą.

Po co samemu obliczać ratę kredytu?

Najprostszą odpowiedzią na pytanie, po co kredytobiorca powinien sam obliczyć ratę kredytu jest, aby mieć kontrolę nad finansami i upewnić się, że wyliczenia banku są identyczne z jego własnymi. Podczas dopełnienia formalności związanych z kredytem kredytobiorca ma pełne prawo pytać o wszystko, co go niepokoi lub nurtuje. Zatem jeśli obliczyłeś ratę kredytu i różni się ona od tej, którą proponuje bank, to zapytaj dlaczego tak jest.

 

Jeśli wykluczymy, że to my popełniliśmy błąd w obliczeniach, to możliwe jest, że różnica ta wynika z jakiejś dodatkowej opłaty, o której wcześniej nie wiedzieliśmy. Może być też tak, że błąd w obliczeniach leży po stronie banku. W dobie komputerów jest to sytuacja coraz rzadsza, jednak należy ją również wziąć pod uwagę.

Pożyczka Vivus za darmo