Specjalnie dla naszego serwisu Alior Bank przygotował szybką ścieżkę kredytową. 0% prowizji i do 50 000 zł na już.
Mini Ratka online PKO BP! Bez prowizji!

Pożyczanie pieniędzy spoza banku – jak robić to mądrze?

Bywają w życiu sytuacje, kiedy potrzebujemy pieniędzy, a bank odmawia nam udzielenia kredytu. Oszczędności brak bądź ich ilość nie jest wystarczająca… Co robić w takiej sytuacji? Czy da się bezpiecznie pożyczyć pieniądze z instytucji, która nie jest bankiem?

Komisja Nadzoru Finansowego

Kiedy podejmiemy już decyzję o tym, że z wnioskiem o pożyczkę nie zamierzamy udawać się do banku, zacznijmy od  sprawdzenia firmy, z której usług chcemy skorzystać. Warto sprawdzić, czy widnieje ona w KRS – czy prowadzona przez nią działalność gospodarcza jest zarejestrowana w Polsce.

Drugim miejscem, gdzie powinniśmy sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy, jest strona internetowa Komisji Nadzoru Finansowego. Wszystkie firmy, z których usług można bezpiecznie skorzystać, będą zapisane w Rejestrze Instytucji Pożyczkowej.

Dodatkowo można też przejrzeć komunikaty, ostrzegające przed firmami, przeciwko którym toczy się postępowanie sądowe. Pożyczanie pieniędzy z instytucji, której wiarygodność potwierdza KNF, uchroni nas przed ewentualną przykrą niespodzianką.

Przelicz dokładnie koszty

Wybierając odpowiednią ofertę, warto również przeliczyć dokładny koszt, jaki będzie generowało miesięcznie nasze zobowiązanie. Rozważ ile pieniędzy i na jak długi okres chcesz pożyczyć. To bardzo ważne, aby zastanowić się dokładnie ile gotówki będzie nam potrzeba.

Nadwyżka, która potem rozpłynie się na niepotrzebne drobiazgi, tylko zwiększy kwotę do spłacenia. Pamiętaj o zachowaniu rozsądku.

Sprawdź, czy stać cię na tę konkretną pożyczkę

Na stronach firm pożyczkowych bardzo często można skorzystać z kalkulatora dla pozyczek online. To wygodne narzędzie, które pozwoli nam obliczyć dokładnie wszystkie koszty, jakie będziemy musieli zapłacić przy spłacaniu zaciągniętej pożyczki. Najczęściej wystarczy zaznaczyć w nim kwotę oraz czas, w jakim chcemy spłacić swoje zobowiązanie, a system sam obliczy wysokość rat oraz RRSO.

Dzięki temu zyskamy świadomość tego, ile naprawdę wyniesie nas pożyczka. Będziemy mogli zastanowić się – czy na pewno będzie nas stać na jej spłatę. Jeżeli warunki zaproponowane przez daną instytucję nie będą nam odpowiadały – można w łatwy sposób poszukać na stronach internetowych porównywarki ofert    i sprawdzić jak wyglądają oferty innych firm.

Odpowiedzialna i przemyślana decyzja

Podejmując decyzję o pożyczce z instytucji pozabankowej, przy zachowaniu zdrowego rozsądku i odrobinie wysiłku, który trzeba włożyć w dokładne zapoznanie się z ofertą i wysokością wszystkich kosztów, jakie będziemy musieli ponieść – nie ma podstaw do tego, abyśmy obawiali się nieuczciwych warunków stawianych przez firmy.

Większość z nich dba o to, aby warunki zawieranych z nimi umów, były jasne i klarowne dla użytkowników.