Pozabankowe pożyczki prywatne – gdzie ich szukać?

Hasło głoszące, że wszyscy jesteśmy kapitalistami w naszym kraju, kojarzone jest jedynie z możliwością bankructwa. Nie mamy poczucia wartości naszych pieniędzy oraz przekonania, że w normalnym, wolnorynkowym społeczeństwie pieniądze krążą swobodnie tworząc nowe firmy i miejsca pracy.

Większość z nas ominęła rewolucja akcji śmieciowych, związana z możliwością posiadania cząstki czegoś trwałego. Urazy z czasów, w których każdy obywatel był rzekomo współwłaścicielem państwa pozostawiły w nas jeszcze ciągle traumatyczne przeżycia. W Polsce z wielkim trudem przebija się do świadomości społecznej popularna w wielu państwach idea pożyczek społecznościowych.

Co prawda w naszym kraju istnieją serwisy internetowe umożliwiające kojarzenie pożyczkobiorców i pożyczkodawców. Są to przeważnie portale skierowane do prywatnych osób. O ile nie brakuje na nich osób chcących pożyczyć różne kwoty, o tyle trudniej znaleźć pożyczkodawców.

 

Przeciętnemu Polakowi pożyczki pozabankowe prywatne kojarzą się ciągle jeszcze z pożyczaniem pieniędzy od rodziny lub od przyjaciół i znajomych. Większości z nas nie mieści się w głowie, jak pożyczyć od ludzi, którzy nie są z nami zaprzyjaźnieni pieniądze na określony procent. Okazuje się, że w praktyce jesteśmy społeczeństwem bardzo nieufnym.

 

Nie lubimy pożyczać pieniędzy innym ludziom i od innych ludzi. Nasza samoocena jest niepokojąca. Jakie w praktyce są nasze przymioty moralne, jeśli każdego podejrzewamy o chęć oszukania, wyłudzenia, okpienia. Jak funkcjonować w społeczeństwie, które nie ma do siebie najmniejszego zaufania w kwestiach finansowych.

 

Pozostaje pytanie, czy ciągle można mówić o społeczności, czy jedynie o zbiorowisku ludzkim. W związku z takimi nastrojami klientów oferta firm pośredniczących w pożyczkach społecznościowych jest ograniczona. W wielu społeczeństwach pożyczki społeczne służą finansowaniu mikro przedsiębiorczości. Banki na całym świecie nie umieją zagospodarować osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek.

 

Nie inaczej jest w Polsce. 3 miliony osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą tworzy ogromną rynkową niszę, którą chcą zagospodarować podmioty pośredniczące w pożyczkach społecznych.