Oblicz ratę i koszty kredytu PKO BP

by Doradca
989 odwiedzin
blank

Kalkulator kredytowy PKO BP – najlepszy sposób na ocenę naszych możliwości i kosztów kredytu.

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski (w skrócie PKO BP) jest największym bankiem uniwersalnym w Polsce, którego historia sięga aż 1948 roku. Bank obsługuje zarówno osoby fizyczne, małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i korporacje. Od 2004 roku PKO BP notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a kontrolującym udziałowcem jest Skarb Państwa.

W ramach działalności kredytowej bank udziela kredytów i pożyczek konsumpcyjnych, hipotecznych oraz konsolidacyjnych.

Ponadto w ofercie są karty kredytowe i kredyty w rachunkach bieżących. Każdy, kto jest zainteresowany pozyskaniem kredytu w Banku Polskim PKO BP może skorzystać z przygotowanych przez bank kalkulatorów. Kalkulator kredytowy PKO BP pozwala wyliczyć m.in. RRSO, raty kredytowe oraz wygenerować harmonogram spłaty kredytu.

Pożyczka PKO BP

Obecnie w swojej ofercie Bank PKO BP posiada trzy pożyczki: pożyczkę gotówkową, tzw. ekopożyczkę oraz pożyczkę konsolidacyjną (o tej w dalszej części artykułu). Wszystkie wymienione pożyczki PKO BP oprocentowane są według oprocentowania zmiennego i cechują się nieco odmiennymi warunkami.

Pożyczka gotówkowa PKO BP dostępna jest zarówno w on-line, jak i oddziałach i agencjach PKO Banku Polskiego oraz telefonicznie. W przypadku pożyczki on-line wniosek należy złożyć poprzez aplikację mobilną IKO lub w serwisie internetowym iPKO. Wnioski o pożyczkę PKO BP można składać 24h/7 dni w tygodniu, a wypłata pożyczki możliwa jest nawet w ciągu 30 sekund od momentu akceptacji umowy. Pożyczka udzielona on-line może opiewać na kwotę od 500 zł do 4 500 zł. Zmienna stopa procentowa ustalana jest indywidualnie i zależy od kwoty pożyczki. Okres kredytowania dla pożyczki PKO BP wynosi od 2 do 96 miesięcy.

W przypadku ekopożyczki istnieje możliwość kredytowania na okres od 2 miesięcy do 120 miesięcy na kwotę od 500 zł do 50 000 zł i jest ona przeznaczona na zakup paneli fotowoltaicznych (słonecznych) lub innych urządzeń i pojazdów ekologicznych (np. pomp ciepła, samochodów osobowych z napędem elektrycznym lub hybrydowym, kolektorów solarnych itp.).

Mini ratka PKO BP + kalkulator

Pożyczka PKO BP dostępna jest również z ubezpieczeniem, a jej zaciągnięcie nie wymaga posiadania konta w PKO Banku Polskim. Oprocentowanie zmienne pożyczki w dniu podpisania umowy wynosi 7,20%.  Bank deklaruje, jednak obniżenia oprocentowania do wysokości 2,99% w terminie do 14 dni roboczych od dnia dostarczenia faktur potwierdzających zakup urządzeń ekologicznych na minimum 85% całkowitej kwoty pożyczki (albo od dnia wypłaty pożyczki, jeśli zostanie przedstawiona faktura VAT wraz z wnioskiem o pożyczkę), przy czym faktury należy dostarczyć w terminie 3 miesięcy od daty wypłaty pożyczki.

W przypadku każdej z pożyczek na oficjalnej stronie banku można znaleźć kalkulatory pożyczkowe, które umożliwią klientowi obliczenie miesięcznych rat pożyczki oraz poziomu RRSO w zależności od wprowadzonych parametrów. Wśród kalkulatorów kredytowych PKO BP dla pożyczek dostępne są: kalkulator pożyczki gotówkowej, kalkulator pożyczki konsolidacyjnej oraz kalkulator ekopożyczki.

 

Kredyt hipoteczny PKO BP

W ofercie banku PKO BP można znaleźć tzw. „Kredyt Własny Kąt Hipoteczny”. Jest o kredyt udzielany na okres do 35 lat ze stałą lub zmienną stopą procentową. Kredyt hipoteczny PKO BP oferuje możliwość finansowania do 80% wartości nieruchomości oraz możliwość wyboru formuły pomiędzy ratami równymi, a malejącymi (z możliwością zmiany). W ramach kredytu hipotecznego PKO BP można ponadto skorzystać z karencji (czyli zawieszenia spłaty kapitału) nawet do 36 miesięcy, przy czym jest to usługa jednorazowa w okresie kredytowania.

Kredyt oprocentowany jest stopą zmienną WIBOR 6M + marża banku lub według 5-letniej stopy stałej bazowej powiększonej o marżę. Szczegółowe dane na temat oprocentowanie  kosztów kredytu można znaleźć na stronie banku w tabeli dotyczącej oprocentowania kredytów na finansowanie nieruchomości oraz pożyczki hipotecznej.

 

Dodatkową zaletą kredytu jest możliwość uzyskania niższej marży dla kredytu hipotecznego PKO BP pod warunkiem spełnienia określonych warunków (tzw. „niższa marża kredytu w zielonej odsłonie”). Oferta obowiązuje, jednak tylko dla umów zawartych od 5.08.2019 roku.

Innym produktem hipotecznym jest tzw. kredyt hipoteczny mix, który daje możliwość sfinansowania potrzeb mieszkaniowych, a także spłaty innych kredytów hipotecznych i pozostałych zobowiązań (w tym np. pożyczki gotówkowej czy karty kredytowej) oraz umożliwia kredytowanie dowolnych celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Cele te zostały podzielone na trzy grupy i są wymienione na stronie internetowej banku (np. zakup sprzętu RTV-AGD, sfinansowanie wycieczki, czy zakupu samochodu). Okres kredytowania wynosi maksymalnie 35 lat, i podobnie, jak w przypadku klasycznego kredytu hipotecznego PKO BP umożliwia finansowanie do 80% wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu. Kredyt może być spłacany w ratach równych lub malejących (z możliwością zmiany formuły).

Podobnie, jak w przypadku pożyczki, na stronie banku można znaleźć kalkulator kredytowy PKO BP, który umożliwia obliczenie wysokości rat kredytu z podziałem na część odsetkową i kapitałową, a także wygenerowanie harmonogramu spłat kredytu hipotecznego.

Kredyt konsolidacyjny PKO BP

Pożyczka konsolidacyjna (kredyt konsolidacyjny PKO) dostępna jest na okres od 2 do 120 miesięcy i pozwala na uzyskanie dodatkowych środków w wysokości do 30% wartości konsolidowanej kwoty (minimum 500 zł). Pieniądze mogą zostać przeznaczone na spłatę innych kredytów i pożyczek (np. chwilówek, odnawialnych, gotówkowych, samochodowych, ratalnych, kart kredytowych itp.) przenoszonych do Banku PKO BP z innych banków i instytucji kredytowych. Aby skorzystać z kredytu konsolidacyjnego PKO BP nie trzeba być klientem banku, gdyż oferta ta jest skierowana także dla klientów nowych.

Dodatkowo Bank oferuje pomoc w spłacie pożyczki, w przypadku skorzystania z ubezpieczenia kredytu za pośrednictwem banku.

Przykład: Zgodnie z informacją zawartą na stronie banku, na dzień 29.05.2020 Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa (RRSO) dla kredytu konsolidacyjnego PKO BP udzielonego na 97 miesięcy, gdzie całkowita kwota kredytu (bez kosztów kredytowania) wynosiła 24 080,00 zł kształtowała się na poziomie 10,59%. Oprocentowanie zmienne pożyczki wynosiło 7,20%, a całkowity koszt kredytu kształtował się na poziomie 11 392,51 zł (w tym: prowizja 2 672,58 zł oraz odsetki 8 719,93 zł). W analizowanym przykładzie raty równe wyniosły 361,96 zł, a ostatnia rata była na poziomie 362,39 zł.

Ratę kredytu konsolidacyjnego PKO BP dla innej kwoty pożyczki można obliczyć korzystając z kalkulatora kredytowego PKO BP umieszczonego na oficjalnej stronie internetowej banku.

 

Kalkulator kredytu gotówkowego

Każdy, kto zastanawia się nad kredytem gotówkowym w Banku Polski PKO BP może skorzystać z tzw. kalkulatora kredytu gotówkowego dzięki, któremu uzyska informacje na temat wysokości potencjalnej, miesięcznej raty oraz wysokości Rzeczywistej Rocznej Stopy Procentowej (RRSO). Kalkulator kredytu gotówkowego obliczy ponadto całkowity koszt kredytu, całkowitą kwotę do zapłaty oraz kwotę pożyczki wraz z kredytowanymi kosztami. Aby obliczyć ratę kredytu wystarczy wprowadzić do kalkulatora kredytu gotówkowego kwotę pożyczki oraz okres kredytowania w miesiącach. Bank poprosi także o zaznaczenie, czy pożyczka ma być ubezpieczona.

Przykład: dla kwoty kredytowania na poziomie 20 000 zł na 81 miesięcy stopa RRSO wyniesie 12,45%, a miesięczna rata kredytu gotówkowego będzie równa 359 zł. Klient zapłaci łącznie 29 027 zł, a więc całkowity koszt pożyczki wyniesie 9 027 zł. Kwota kredytu wraz z kredytowanymi kosztami wyniesie natomiast 22 986 zł.

 

Kalkulator kredytu hipotecznego

Oprócz kalkulatora kredytu gotówkowego, Bank Polski PKO BP udostępnia na swojej stronie internetowej odrębny kalkulator kredytu hipotecznego. Kalkulator kredytowy PKO BP przeznaczony dla kredytów hipotecznych wymaga podania: celu kredytowania (pożyczka hipoteczna, budowa lub zakup nieruchomości), rodzaju rat (równe, malejące), wysokości wkładu własnego (minimum 20%), kwoty kredytu oraz okresu kredytowania przeliczonego na ilość rat miesięcznych. Istnieje ponadto możliwość wyboru opcji dodatkowych takich, jak: ubezpieczenie od utraty pracy, karta kredytowa, ubezpieczenie na życie oraz konto Aurum/Platinum. Bank jednocześnie podkreśla, że wszelkie wylicza dokonane za pomocą kalkulatora kredytowego PKO BP mają charakter jedynie orientacyjny i przykładowy i dotyczą wyłącznie kredytów ze zmienną stopą procentową. Celem uzyskania szczegółowych informacji na temat kosztów i zasad spłaty kredytu należy skontaktować się bezpośredniego z bankiem.

Przykład: Cel kredytu: budowa lub zakup nieruchomości, wkład własny na poziomie od 20% do 30%, kwota kredytu: 250 000 zł, ilość rat miesięcznych: 360, rata kredytu w przypadku rat równych: 1 042 zł, rata kredytu w przypadku rat malejących (tj. równych rat kapitałowych): 694 zł (rata kapitałowa), część odsetkowa: zmienna, pierwsza rata łączna w wysokości 1 301 zł, ostatnia rata łączna w wysokości 696 zł.

 

Kalkulator zdolności kredytowej

Pełną analizę zdolności kredytowej można podzielić na dwie części, mianowicie na: analizę ilościową oraz analizę jakościową. Analiza ilościowa, to inaczej analiza sytuacji finansowej kredytobiorcy, na którą składają się przede wszystkim: dochody, miesięczne koszty utrzymania (np. czynsz, opłaty za media itp.) oraz wysokość ewentualnego obecnego zadłużenia (np. inne kredyty, dostępne limity, karty kredytowe itp.).

Pod uwagę brane jest również źródło dochodów (czyli np. umowa o pracę, umowa zlecenie, działalność gospodarcza itp.). Na analizę jakościową wpływają natomiast m.in. takie czynniki, jak: wiek kredytobiorcy, stan cywilny, staż, wykształcenie, liczba osób na utrzymaniu, wykonywany zawód czy zajmowane stanowisko, status majątkowy i mieszkaniowy, historia kredytowa i inne. W trakcie analizy zdolności kredytowej bardzo często pobierane są także raporty z BIK, aby sprawdzić historię zadłużenia i terminowość spłat wcześniejszych zobowiązań.

O ile analiza jakościowa może być wykonana tylko przez bank, o tyle w przypadku analizy ilościowej kredytobiorca ma możliwość wcześniejszego zweryfikowania swojej zdolności kredytowej przy użyciu różnego rodzaju kalkulatorów zdolności kredytowej.

Kalkulator zdolności kredytowej, to narzędzie, które umożliwia w łatwy i szybki sposób sprawdzenie, czy Twoje dochody wystarczą na spłatę szacowanego zadłużenia. Dzięki kalkulatorowi zdolności kredytowej na podstawie wprowadzonych danych ilościowych można oszacować ponadto maksymalną kwotę kredytu, o jaką można się ubiegać przy założonych parametrach.

Poszczególne kalkulatory mogą różnić się od siebie szczegółowością wprowadzanych informacji, jednak najczęściej dotyczą one takich danych, jak: łączny dochód netto, miesięczne koszty utrzymania (koszty życia), raty innych kredytów, limity na kartach, liczba osób w gospodarstwie domowym, okres kredytowania (w latach lub miesiącach) i ewentualnie wartość kupowanej nieruchomości.

Oczywiście należy przy tym pamiętać, iż każdy bank ma nieco inne procedury ustalania zdolności kredytowej, wobec tego zdolność obliczona za pomocą uniwersalnych kalkulatorów kredytowych dostępnych w Internecie może nieco odbiegać od faktycznej oferty danego banku nie mniej, jednak warto z takiego rozwiązania skorzystać, zanim odwiedzi się placówkę konkretnego partnera.

W przypadku Banku Polskiego PKO BP wśród dokumentów wymaganych do złożenia wniosku kredytowego i zbadania zdolności kredytowej można wymienić przede wszystkim: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość kredytobiorcy (do wglądu), dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych dochodów (np. w przypadku umowy o pracę – zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach z ostatnich 6 miesięcy oraz – dla klientów, którzy posiadają konto osobiste w innym banku, niż PKO BP – historia wpływów wynagrodzenia za ostatnie 6 miesięcy, w tym pełen wyciąg za ostatni miesiąc). Wymagane będą także dokumenty dotyczące przedmiotu kredytowania.

W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym będzie to umowa przedwstępna oraz oświadczenie wnioskodawcy na druku bankowym, a także numer księgi wieczystej. W przypadku budowy domu oprócz numeru księgi wieczystej bank wymaga m.in. ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, kosztorysu podpisanego przez wnioskodawców, dziennika budowy, zatwierdzonego projektu technicznego oraz kopii mapy ewidencyjnej.

Jeśli obliczymy już zdolność kredytową i okaże się ona niewystarczająca należy pamiętać, że można ją poprawić. Jest to możliwe np. na skutek wydłużenia okresu kredytowania lub poprzez dodatnie tzw. współkredytobiorcy.

 

Pożyczki internetowe

Jednym z najlepszych rozwiązań jest kredyt w tym samym banku w którym posiadamy konto bankowe. Pożyczki internetowe to najbardziej popularne formy zaciągania kredytów w bankach w tym i w PKO BP, którymi większość polaków nie tylko reperuje swój budżet ale również spełnia swoje marzenia.

Jeżeli posiadamy możliwość wzięcia kredytu konsumpcyjnego na kartę kredytową to należy pamiętać, że jest to tańsze i wygodniejsze. Ponadto, istnieje tak zwany okres karencji (zwykle jeden miesiąc), podczas którego można użyć pożyczone pieniądze za darmo. Zgadzaj się na zaliczkę pomoże nam to zaoszczędzić na stopę procentową.

 

Powszechnie wiadomo, że mniejsza ilość wprowadzonych na początkowym etapie, tym wyższe oprocentowanie kredytu. Jeśli chodzi o zakup samochodu, należy porównać dwie opcje: klasyczny kredyt samochodowy (z obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu, ale przy niskim oprocentowaniu) i nie-pożyczki dla potrzeb awaryjnych (bez ubezpieczenia, ale pod bardzo wysoki procent).

Oblicz raty kredytu nim zamówisz!

Obie opcje trzeba obliczyć z ołówkiem w ręku, i wybierać najkorzystniejszą dla siebie. Niektóre osoby wybierają kredyt na samochód online. Wtedy szukają oni jak najlepszej opcji kredytowej. Często w czasie poszukiwania takiej pożyczki pomaga internet wpisując hasło najtańszy kredyt na auto w wyszukiwarkę internetową pojawi nam się lista korzystnych kredytów. Przy planowaniu zakupu nowego auta można rozważyć także szybki kredyt gotówkowy online w PKO BP – do czego gorąco zachęcamy.

Sprawdź jeszcze

3 komentarze

blank
Moniak 19 czerwca 2020 - 11:10

Ma ktoś kredyt w tym banku?

blank
Tomcio88 19 czerwca 2020 - 11:10

Tak. Mam i mogę polecić….z tym że nie znam ofert innych banków 😉

blank
Gracz 19 czerwca 2020 - 11:12

Ja tam polecić mogę Milenium Bank – bo oferta wyszła mi na racie ok 50 zł tańsza niż w PKO

Comments are closed.