Specjalnie dla naszego serwisu Alior Bank przygotował szybką ścieżkę kredytową. 0% prowizji i do 50 000 zł na już.

Mam firmę czy dostanę kredyt mieszkaniowy ?

Biorąc pod uwagę fakt na coraz większe zróżnicowanie gospodarcze społeczeństwa – nie każdy chce mieć „szefa” i być „zatrudnionym”. Coraz więcej ludzi w Polsce decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Podobna rzecz ma miejsce w przypadku „samozatrudnienia”, czyli zmiany umowy z dotychczasowym pracodawcą.
Jest to korzystny trend społeczny w obecnych czasach niepewności na rynku pracy, masowych zwolnień i coraz większej konkurencji na rynku usług.
Przyjrzyjmy się więc kwestii, czy łatwo dostać kredyt mieszkaniowy na działalność gospodarczą, jakie dokumenty będą potrzebne i dlaczego droga do wymarzonego lokum u przedsiębiorcy jest dłuższa i bardziej skomplikowana niż u osoby zatrudnionej.

Przyszły kredytobiorca prowadzący własną działalność, musi przygotować się na dłuższe i bardziej skomplikowane udowadnianie bankowi swoich dochodów, niż ma to miejsce w wypadku osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony i nie określony.

 

Do wymaganych przez bank dokumentów dojdą także zaświadczenia z urzędów (między innymi z urzędu skarbowego) oraz dokumentacja samej firmy. Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż uzyskanie niektórych zaświadczeń wymaga czasu, a przedłużający się czas nie jest sprzymierzeńcem w walce o korzystną cenę upatrzonej nieruchomości.
Dość istotną kwestią w przyznawaniu kredytu hipotecznego osobie, która prowadzi działalność gospodarczą jest czas prowadzenia działalności.

Okres prowadzenia firmy ma dość duże znaczenie dla banku. Jest różny w różnych bankach, maksymalnie wynosi on nawet dwa lata.
Na podstawie czasu, jaki upłynął od momentu otwarcia działalności, bank określa, na ile stabilny finansowo i wiarygodny jest dany klient.
Bardziej liberalnie banki podchodzą do osób, które wcześniej były zatrudnione na umowę o pracę, a dopiero po jakimś czasie zmieniły swój stosunek zatrudnienia na własną działalność i na mocy nowej umowy współpracują z wcześniejszym pracodawcą.

Kredyt mieszkaniowy jak mam firmę

Wysokość rat kredytów hipotecznych w bankach uzależniona jest głównie od dochodów uzyskiwanych z tytułu działalności gospodarczej. Aby ustalić konkretną ratę potrzebna jest dokumentacja prowadzonej firmy, by analitycy mogli określić, ile faktycznie wynoszą wpływy i obciążenia z tytułu działalności gospodarczej. Niezbędne będą też zaświadczenia z urzędu skarbowego o formie rozliczania się i trybie działalności.
Najprostszą drogę mają ci przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z urzędem na zasadach ogólnych.

W takim przypadku najłatwiej jest ocenić płynność finansową prowadzonej działalności i samego kredytobiorcy.

Na koniec warto zapamiętać jedną rzecz – prowadząc firmę czyli posiadając działalność gospodarczą kredyt hipoteczny dostaniemy praktycznie w każdym banku – jednak nie każdy bank zaoferuje nam tak dobre warunki jakbyśmy byli na przykład zatrudnienie na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jest to dziwne – ale prawdziwe …