Szybka gotówka całkowicie online od PKO BP
Mini Ratka online PKO BP! Bez prowizji!

Jak zastrzec kartę płatniczą?

Jak zastrzec kartę

W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas ma w swoim portfelu co najmniej jedną kartę płatniczą. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala łatwo płacić za zakupy i usługi, pobierać pieniądze z banku, a także wykonywać transakcje za pośrednictwem Internetu.

Zdarza się jednak, że konieczne stanie się zastrzeżenie karty płatniczej. Z czym się to wiąże i jak możemy to zrobić?

Zastrzeżenie a blokada karty

Wiele osób nie widzi większej różnicy między zastrzeżeniem a blokadą karty – w końcu jedno i drugie polega na tym, by uniemożliwić postronnej osobie wykorzystanie naszej karty. W rzeczywistości różnica między tymi procedurami jest ogromna – o ile blokada jest czasowa i możemy ją cofnąć, o tyle po zastrzeżeniu karta nie nadaje się do dalszego użytku. Znajomość tego rozróżnienia pozwoli nam uniknąć różnych nieprzyjemności.

Przykładowo jeśli zgubiliśmy kartę i jesteśmy przekonani, że znajdziemy ją gdzieś w domu – a więc nie ma dużego ryzyka, że weszła ona w posiadanie osoby trzeciej – tymczasowa blokada jest bezpieczniejsza, ponieważ możemy ją w każdej chwili zdjąć.

Zastrzeżenia nie da się cofnąć, nawet jeśli odnaleźliśmy kartę. Żeby móc odzyskać dostęp do własnych pieniędzy powinniśmy wystąpić z wnioskiem o wydanie nowej karty, co może potrwać kilka dni. Dlatego też zastrzeżenie karty powinno być wykonywane w ostateczności lub kiedy straciliśmy kartę np. w wyniku rozboju lub kradzieży.

 

Jak zastrzec kartę?

Nasze możliwości zastrzeżenia karty zależą przede wszystkim od tego, w jakim banku mamy konto. Niektóre z nich – w tym Poznański Bank Spółdzielczy – posiadają własne aplikacje mobilne z opcją zastrzeżenia karty – jest to najłatwiejsze rozwiązanie, o ile oczywiście wcześniej zainstalowaliśmy ten program na urządzeniu mobilnym i wciąż mamy je przy sobie (nie zostało ono skradzione wraz z kartą).

Innym prostym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z bankiem za pośrednictwem infolinii – dlatego warto mieć jej numer w kontaktach na telefonie. Wystarczy, że podamy konsultantowi dane służące zweryfikowaniu naszej tożsamości, by mógł on w naszym imieniu trwale zablokować kartę kredytową czy debetową.

Jeśli bank umożliwia taką opcję, warto poprosić o pisemne potwierdzenie operacji, która może przydać się przy ewentualnych sporach z bankiem. Sytuacja z zastrzeżeniem karty komplikuje się, jeśli nasz bank nie przewiduje w swoim regulaminie możliwości zastrzeżenia karty drogą elektroniczną lub telefoniczną – musimy wtedy udać się do najbliższej placówki.

Zanim to zrobimy warto pamiętać, że w celu weryfikacji tożsamości pracownik banku będzie potrzebował dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego. Jeśli został on nam skradziony wraz z kartą, musimy wcześniej udać się na policję, by uzyskać dowód zastępczy.

Niestety, całość tych procedur może trwać dość długo, co może obrócić się na naszą niekorzyść – im więcej czasu zajmie nam zastrzeżenie karty, tym więcej czasu potencjalny złodziej ma na to, by korzystać z naszych środków.

Pożyczka Vivus za darmo