Szybka gotówka całkowicie online od PKO BP
Mini Ratka online PKO BP! Bez prowizji!

Jak wyjść z długów krok po kroku?

Bieżące długi

Jak wynika z badań Grupy Kapitałowej KRUK, w Polsce średnia wartość długu osoby zadłużonej wynosi obecnie około 5,5 tys. zł. Nie jest to ogromna kwota, jednak już na tyle kłopotliwa, że można mieć problem z jej spłatą.

Wystarczy jednak wprowadzić w życie kilka zmian, żeby odzyskać kontrolę nad swoimi finansami. Zatem jak wyjść z długów?

1.      Uświadomienie sobie problemu

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest dopuszczenie do siebie myśli, że mamy problem z zadłużeniem i należy zmienić podejście do finansów. Często osoby zadłużone szukają wytłumaczenia i winy na zewnątrz: w niskich zarobkach, problemach z chorobą czy utracie pracy. Jednak takie postępowanie w niczym nie pomoże.

Powinniśmy za to przyjąć do wiadomości fakty i powiedzieć sobie głośno: „Mam problem z zadłużeniem”. Taka świadomość pomoże nam skupić się na szukaniu rozwiązania.

2.      Analiza swojej sytuacji

Kolejnym krokiem jest zbadanie swojej sytuacji finansowej. Na tym etapie trzeba dokładnie przeanalizować swoje wszystkie zobowiązania: od rat kredytu, przez czynsz, aż po wszystkie rachunki.

Warto rozpisać zarówno obecne, jak i zaległe płatności. To one są priorytetem. Musimy też pamiętać o nadchodzących wydatkach takich jak: przegląd czy ubezpieczenie samochodu, zakup nowych podręczników szkolnych lub prezenty dla najbliższych.

3.      Ograniczanie wydatków

Ten punkt może niektórym wydawać się trudny do zrealizowania, bo wielu z nas już żyje bardzo oszczędnie. Jednak szczegółowe rozpisanie naszego domowego budżetu pomoże w ewentualnym ustaleniu dodatkowych oszczędności. Do tego niezbędne będzie zbieranie paragonów i zapisywanie wszystkich wydatków. To zadanie wymaga czasu, systematyczności i cierpliwości, jednak pozwoli zobaczyć, które wydatki mogą zostać ograniczone.

Ten krok wiąże się także z pewnymi wyrzeczeniami: tymi większymi, np. rezygnacją z wyjazdu na wakacje czy zakupu samochodu, ale także mniejszymi, jak kupno nowych butów czy cotygodniowe wyjścia do kina. Dobra analiza finansów oraz ograniczenie przyjemności pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie!

4.      Dodatkowe zarobki

Ograniczenie wydatków pomoże w zapanowaniu nad finansami, jednak można też postarać się o to, żeby szybciej spłacić swoje zobowiązania. Warto pomyśleć np. o dodatkowej pracy.

Nawet kilkadziesiąt złotych tygodniowo więcej może diametralnie zmienić naszą sytuację finansową. Tym bardziej, że ofert pracy dodatkowej nie brakuje i jest spora szansa, że uda nam się znaleźć coś dla siebie.

5.      Bieżące długi

Ostatnim, ale nie mniej ważnym niż wcześniejsze punkty, jest ten związany z obsługą bieżących długów. W tym miejscu wiele zależy od tego, z jakiego typu zobowiązaniami zalegamy. Jeśli to nieterminowa spłata rachunków, wystarczy ograniczyć wydatki na przyjemności i opłacić zobowiązania w pierwszej kolejności.

Nawet większe problemy finansowe są do rozwiązania. Potrzebna jest jednak odrobina dobrej woli i chęć porozumienia się z wierzycielami. Warto się z nimi skontaktować, poinformować o swojej sytuacji i spróbować wspólnie wypracować nowy, dogodniejszy sposób spłaty zadłużenia.

Pożyczka Vivus za darmo