Szybka gotówka całkowicie online od PKO BP
Szybka i pewna pożyczka w Santander Banku

Jak wybrać najtańszy kredyt gotówkowy?

koszt kredytu

Jeśli idziesz na zakupy i masz do wyboru dwa produkty o bardzo podobnej jakości, prawie zawsze wybierzesz ten tańszy.

Jednak biorąc kredyt często dajemy się nabrać na różne sztuczki marketingowe banków i w efekcie bierzemy droższy kredyt.

Jak sobie z tym poradzić? I jak wybrać jak najlepszy kredyt gotówkowy przez internet w dzisiejszych czasach pełnych reklam i propozycji płynących z banków i instytucji finansowych …

Po pierwsze, zbierz kilka ofert kredytów

Biorąc kredyt, nawet niewielki często po prostu idziemy do banku, w którym mamy konto i pytamy o możliwość udzielenia kredytu. Wydawałoby się, że w banku którego jesteśmy klientem będzie najszybciej i najlepiej wziąć kredyt. Nic bardziej mylnego! Podobnie jak przedłużając abonament na telefon prawie zawsze dostaniemy gorszą ofertę niż nowy klient, tak i w bankach często lepiej jest traktowany nowy klient.

Dlatego jeśli planujesz wzięcie kredytu, a to nigdy nie powinna być impulsywna decyzja, warto wybrać się do kilku banków lub skorzystać z porównywarek i rankingów kredytów gotówkowych dostępnych online.

Po drugie, oblicz kluczowe parametry

Jeśli zbierzesz już oferty z kilku banków, trzeba podejść w miarę systematyczny sposób do ich porównania. W tym celu trzeba obliczyć (o ile bank ich nie przekazał od razu) najważniejsze wskaźniki finansowe – RRSO (roczną rzeczywistą stopę oprocentowania) i całkowity koszt kredytu. Są to dwa najważniejsze parametry, na podstawie których możesz ocenić, który kredyt jest najtańszy.

Co ważne, banki mają obowiązek ustawowy (wynikający z ustawy o kredycie konsumenckim), żeby każdorazowo w swoich reklamach i ofertach podawać te wartości. To m.in. dzięki temu można czasami w miarę szybko ocenić, że jakaś oferta jest kompletnie nie warta uwagi – najczęściej choć nie zawsze dotyczy to tzw. szybkich pożyczek.

Jeśli zawsze podawałeś/aś w rozmowie z doradcą/opiekunem/konsultantem klienta te same dane dotyczące interesującego Cię kredytu – to jest wartość nominalną i długość okresu spłaty, możesz kierować się całkowitym kosztem kredytu.

To jest oczywiście najłatwiejsza w interpretacji miara opłacalności kredytu. Jeśli jednak nie, koniecznie musisz obliczyć RRSO. To jest jedyny parametr pokazujący prawdziwe oprocentowanie z uwzględnieniem wszystkich kosztów. RRSO pokazuje jakie byłoby oprocentowanie, gdyby wszystkie koszty kredytu były tak prezentowane, a nie ukrywane w innych pozycjach (prowizje, obowiązkowe ubezpieczenia itd.).

Obliczenie RRSO nie jest zbyt proste, a wręcz przeciwnie. Zamiast próbować samemu, lepiej skorzystaj z kalkulatorów RRSO dostępnych online – np. tutaj.

Po trzecie, wybierz najtańszy kredyt gotówkowy

Jeśli dobrze „odrobisz pracę domową” z punktów pierwszego i drugiego, nie pozostaje Ci nic innego jak wybrać najtańszy kredyt. W tym celu porównaj po prostu, który ma najniższe RRSO. Jeśli oferty mają taką samą kwotę kredytu i okres spłaty możesz też posiłkować się całkowitym kosztem kredytu – rezultat musi być jednak taki sam jak przy porównaniu RRSO.

Pożyczka Vivus za darmo