Porównaj i wybierz najlepszy kredyt
Szybka i pewna pożyczka w Santander Banku

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Jak sprawdzić zdolność kredytową? 1

Zdolność kredytowa jest wskaźnikiem, który pomaga bankom czy parabankom w ocenie Twojej sytuacji finansowej. Na jego podstawie przyznawane są kredyty i pożyczki w bankach oraz firmach pożyczkowych.

Dlatego warto wiedzieć, jak obliczana jest zdolność kredytową i czy są sposoby na to, abyś mógł ją samodzielnie sprawdzić.

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa jest to wskaźnik określany przez bank, który sprawdza Twoją zdolność do spłaty zobowiązania w określonym czasie, wraz z naliczonymi odsetkami i opłatami. Wytłumaczymy to na przykładzie. Chcesz pożyczyć 10 000 zł, które planujesz spłacić w ciągu 12 miesięcy. I teraz bank, na podstawie czynników, które za chwile podamy, obliczy, czy są realne szanse, abyś przy swoich dochodach był w stanie spłacać ratę w wysokości 800-900 zł.

W tym celu przeprowadzana jest analiza ilościowa oraz jakościowa. W pierwszym przypadku brana jest pod uwagę wysokość dochodów, wysokość miesięcznych kosztów utrzymania, aktualnie spłacane zadłużenia, a także forma zatrudnienia, będą gwarantem regularności wynagrodzenia.

Podstawowym parametrem analizy jakościowej jest historia kredytowa, czyli informacja o zaciąganych i spłacanych w przeszłości zadłużeniach. Oprócz tego zdolność kredytową wylicza się na podstawie wieku, stanu cywilnego czy wykonywanego zawodu. Aczkolwiek tak szczegółowe dane weryfikowane są zwykle tylko w przypadku kredytów opiewających na wysokie kwoty.

A jak Ty możesz to wszystko zebrać razem? Zdolność kredytową możesz sprawdzić dzięki kalkulatorom zdolności kredytowej, a my mamy dla Ciebie wskazówki, jak to zrobić.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić zdolność kredytową, jest tak naprawdę bardzo prosta – wystarczy skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów. Jak one działają? Na początku musisz wpisać najważniejsze dane – okres spłaty, oprocentowanie kredytu, typ rat, limity na kartach kredytowych i raty innych kredytów, inne zobowiązania (np. alimenty), miesięczny dochód oraz liczbę osób będących na Twoim utrzymaniu.

Na tej podstawie kalkulator wylicza, w jakiej wysokości zobowiązanie jesteś w stanie zaciągnąć. Oczywiście, nie uwzględnia on wszystkich czynników, zresztą te mogą się różnić w zależności od banku. Jednak jest to najlepszy sposób na sprawdzenie, jakie są Twoje szanse.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Może okazać się, że Twoja zdolność kredytowa będzie niewystarczająca, lecz to jeszcze nie przekreśla wszystkiego. Są sposoby na jej poprawę, ale o tym za chwilę. W procesie wnioskowania o kredyt bank może zaproponować inne warunki. Wróćmy do naszego przykładu – Twoja sytuacja finansowa wskazuje na to, że możesz mieć problem ze spłatą kredytu w wysokości 10 000 zł wraz z odsetkami przez rok. Ale wystarczy, że bank obniży tę kwotę lub wydłuży okres spłaty, abyś mógł go otrzymać.

Wszystko dlatego, że zdolność kredytową wylicza się w odniesieniu do konkretnych warunków zadłużenia. Inne metody na jej poprawę, które możesz wprowadzić w życie jeszcze przed wizytą w banku, to zamknięcie kart kredytowych (limity na nich zwiększają zadłużenie, nawet jeśli z nich nie skorzystasz), spłata innych zobowiązań, a także zbudowanie pozytywnej historii kredytowej.

Pożyczka Vivus za darmo