Porównaj i wybierz najlepszy kredyt
Za każdy pożyczony 1000zł płacisz 6zł / mies

Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego?

Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego? 1

Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych wybieranych w bankach. Jednocześnie jest to także jedno z tych zobowiązań, które wiąże nas z instytucją finansową na długie lata, co za tym idzie, zanim podpiszemy umowę, musimy się do tego bardzo dobrze przygotować. O czym należy pamiętać, biorąc kredyt hipoteczny?

Jak się przygotować do kredytu hipotecznego?

Zgadza się – do wzięcia kredytu, szczególnie hipotecznego, należy się bardzo dobrze przygotować, co pozwoli nam na zminimalizowanie ryzyka podjęcia niewłaściwej decyzji. Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne, a wiele informacji można znaleźć w internecie.

Należy przecież pamiętać, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie na lata, dlatego warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej, bo nie popełnić żadnego błędu. W ten sposób nie tylko podejmiemy właściwą decyzję, ale i samo przejście przez proces weryfikacji będzie dla nas łatwiejsze. Warto przy tym mieć na uwadze kilka podstawowych kroków, które powinno się podjąć jeszcze przed pójściem do banku i złożeniem wniosku.

Kredyt hipoteczny a nasza zdolność kredytowa

Chcąc wziąć kredyt hipoteczny, należy w pierwszej kolejności określić takie kwestie, jak kwota, która będzie nam potrzebna i posiadana przez nas zdolność kredytowa. Ponieważ jest to zobowiązanie na lata, musimy mieć pewność, że będziemy w stanie spłacać raty regularnie i bez poślizgów.

Zdolność kredytowa określa również to, jak dużo pieniędzy możemy pożyczyć. Z pewnością liczyć będzie się tutaj nasze wykształcenie, wiek, stan cywilny, wykonywany zawód, a przede wszystkim nasze zarobki i ich stabilność. Banki mocno zwracają uwagę na to, by klient był jak najmniej ryzykowny.

Kredyt hipoteczny a historia kredytowa

Na naszą zdolność kredytową ma także wpływ historia w BIK. To, czy mamy obecnie jakieś niespłacone zobowiązania i fakt, czy w przeszłości mieliśmy problemy ze spłatą. Żeby zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku, należy w pierwszej kolejności uporządkować swoją sytuację finansową. Jeżeli posiadamy jakieś kredyty czy pożyczki – dobrze byłoby je jak najszybciej spłacić.

To samo dotyczy się karty kredytowej, która jest źle widziana przez bank – chcąc ubiegać się o kredyt hipoteczny, lepiej spłacić zaległe zobowiązania z karty i ją zamknąć. Gdy bank będzie widział, że dobrze radzimy sobie z finansami, będzie to dla nas duży plus.

Kredyt hipoteczny – dokumenty

Należy również pamiętać o tym, że w przypadku kredytu hipotecznego mamy do czynienia ze znacznie większą ilością formalności.

Jeszcze przed zgłoszeniem się do banku, należy zebrać wszystkie potrzebne dokumenty. Zalicza się do tego nie tylko wypełniony wniosek i informacje o naszych danych osobowych, ale przede wszystkim wszystko to, co będzie związane z kupowaną nieruchomością. Nie ma tego mało, ale listę potrzebnych dokumentów do kredytu hipotecznego z łatwością można znaleźć w internecie, także na stronach banków.

Jak szukać ofert kredytu hipotecznego?

Do przygotowań zaliczać się będzie także poszukiwanie najkorzystniejszej dla nas oferty kredytowej.

Pomocne z pewnością będą porównywarki kredytów hipotecznych, gdzie po wpisaniu konkretnych parametrów, jesteśmy w stanie w jednym miejscu dokładnie przeanalizować różne produkty finansowe. W ten sposób sprawdzimy, jakie są warunki ich przyznania, jak wygląda wysokość oprocentowania, czas spłaty, RRSO czy całkowite koszty kredytowania. To istotne, ponieważ dzięki temu będziemy w stanie wybrać jak najkorzystniejszą ofertę, która jednocześnie nie obciąży zbytnio naszego budżetu.

Pożyczka Vivus za darmo