Porównaj i wybierz najlepszy kredyt
Szybka i pewna pożyczka w Santander Banku

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Najprościej rzecz ujmując zdolność kredytowa, to zdolność spłaty swoich zobowiązań w wyznaczonym przez bank terminie. Na podstawie zdolności kredytowej banki określają wysokość kredytu.

W jaki sposób bank oblicza naszą zdolność kredytową?

Pod uwagę bierze się kilka istotnych czynników. Po pierwsze wysokość naszych dochodów brutto oraz wysokość wszystkich zobowiązań. Różnica pomiędzy nimi nazywana jest dochodem netto.  Oprócz tego ważne jest źródło dochodów, musi być oczywiście legalne i udokumentowane. Osoby pracujące na podstawie umowy o pracę mają większą szanse na kredyt niż osoby pracujące w oparciu o umowę zlecenie.

Inne istotne czynniki to wiek kredytobiorcy, jego stan cywilny, ilość osób zamieszkujących gospodarstwo domowe.

 

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Po pierwsze przy kredycie na mieszkanie warto zadbać o wkład własny. Kredyty z wkładem własnym są o wiele tańsze, mają też niższe oprocentowanie. A przede wszystkim wymagają mniejszej zdolności kredytowej.

Jeśli chcesz zawrzeć związek małżeński, to nie zwlekaj z tym. Oczywiście nie warto brać ślubu tylko dla samego kredytu, ale nie od dziś wiadomo że banki przychylniej patrzą na pary małżeńskie. Bank traktuje małżeństwo, jako jedno gospodarstwo domowe, które ma niższe koszty utrzymania niż singiel. Za to w grę wchodzi podwójny dochód. Problemy zaczynają się, gdy nasz małżonek ma niekorzystną historię kredytową. W takim przypadku warto rozważyć dokonanie rozdzielności majątkowej.

 

Po trzecie wybierz kredyt w złotówkach. Jeszcze kilka lat temu kredyty w obcej walucie były udzielane osobom, które nie miały zbyt dużej zdolności kredytowej. Biorąc pod uwagę gwałtowne wahania kursu franka szwajcarskiego okazało się, że kredyty udzielane w złotówkach są tańsze i bezpieczniejsze dla kredytobiorców. Nie dotyczą ich nie tylko wahania kursowe, odpadają też koszty związane z przewalutowaniem.

Po czwarte zadbaj o ruch na rachunku bieżącym. Częste wpłaty i wypłaty znacząco poprawią naszą zdolność kredytową.

Po piąte nie bój się negocjować. W niektórych przypadkach możemy wynegocjować lepsze warunki, na przykład niższe oprocentowanie czy marzę. Oczywiście może nam się nie udać, ale zawsze warto spróbować.

Pożyczka Vivus za darmo