Porównaj i wybierz najlepszy kredyt
Za każdy pożyczony 1000zł płacisz 6zł / mies

Czym są dywergencje w tradingu?

Czym są dywergencje w tradingu? 1

Większość dostępnych na rynku oscylatorów porusza się głównie w zakresie od 0 do 200 albo też oscyluje w okolicach punktu zerowego, przyjmując przy tym raz ujemne, a drugim razem dodatnie wartości.

Naturalną kolej rzeczy stanowi zatem fakt, iż dołki i szczyty obecne na oscylatorach będą się rozmijać z tymi, które znaleźć można są na wykresach nie mających żadnych ograniczeń. Fakt pojawienia się tego typu anomalii w wybranych lokalizacjach na wykresach może zostać wykorzystany celem wyszukiwania miejsc, gdzie np. trend ulegnie odwróceniu.

 

Jak definiowana jest dywergencja?

Słowo dywergencja w słowniku języka polskiego oznacza po prostu rozbieżność. W omawianym przez nas przypadku będzie to rozbieżność wskazań między ceną dotyczącą poddawanego analizie waloru a technicznym wskaźnikiem.

Czasami mamy do czynienia z sytuacją, kiedy cena osiągnie nowy szczyt, zaś oscylator nie będzie odzwierciedlał takiego zachowania i utworzy niższy szczyt, aniżeli ten poprzedni. Mamy wówczas do czynienia z dywergnecją, która może przewidywać, iż blisko nam do rzeczywistego punktu zwrotnego.

Których spośród wskaźników używać? 

Wśród najbardziej popularnych wskaźników, które wykorzystywane są przez traderów celem poszukiwania dywergencji, trzeba wymienić:  

  • CCI,
  • MACD,
  • Oscylator stochastyczny,
  • RSI.

Jeżeli chodzi o ustawienia wskaźników, na ogół wykorzystywane są domyślne ustawienia platformy, niemniej jednak czasami spotykane są innego typu preferencje traderów, na przykład nierzadko RSI ustawia się na okres 9 w przypadku interwału dziennego.

Dla kogo dywergencje mogą być przydatne?

Wychwytywanie w skuteczny sposób punktów zwrotnych, może być przydatne praktycznie dla każdego tradera. Niemniej jednak istnieje grupa, dla której takie działania będą bardzo przydatne. W tym przypadku mowa o osobach, które wykorzystują podczas handlu strategię tzw. Swing Tradingu. Ci traderzy skoncentrowani są bowiem przede wszystkim na swingach, czyli na wychwytywaniu w odpowiednim momencie końców korekt. Niewątpliwie, tak zwani gracze pozycyjni, którzy starają się wychwytywać początki trendów także mogą skorzystać z omawianego narzędzia, celem skutecznego, a przy tym niezwykle precyzyjnego włączenia się w dopiero co powstający trend i odpowiedniego inwestowania, chociażby w Saxo Banku.

W zasadzie, jeśli jakiś typ narzędzia nie jest nam w stanie zaszkodzić, to może się przydać każdemu. Przynajmniej tak uważa większość traderów. Nawet ci spośród nich, którzy wykorzystują w swoich działaniach strategie harmoniczne, nie stracą, jeśli uzyskają następne potwierdzenie, albo też użyją dywergencji, chociażby celem wyjścia z danej pozycji.

Pożyczka Vivus za darmo