Szybka gotówka całkowicie online od PKO BP
Szybka i pewna pożyczka w Santander Banku

Czym jest ocena punktowa BIK?

Czym jest ocena punktowa BIK? 1

Zarówno w reklamach kredytów i innych produktów bankowych, jak i w samych placówkach banku, często słyszy się o BIK. Jednak mało kiedy skrót ten jest rozwijany i mamy możliwość poznania jego sekretów. Dlatego też postaramy się wyjaśnić czym jest BIK i ocena punktowa BIK.

Biuro Informacji Kredytowej

Najprościej rzecz ujmując, BIK jest skrótem nazwy Biura Informacji Kredytowej. To instytucja, która zajmuje się gromadzeniem, przetwarzaniem oraz udostępnianiem informacji i danych na temat zobowiązań kredytowych klientów banków, tak zwanych SKOK-ów oraz innych firm pożyczkowych.

Obliczenia prezentowane są w postaci oceny punktowej BIK. Dzięki takiej kompletnej bazie danych, banki oraz firmy udzielające kredytów i pożyczek mogą w szybki i rzetelny sposób poznać zdolność kredytową swojego klienta. Dla kredytobiorców natomiast oznacza to pewność, że zaciągnięte długi nie przekraczają możliwości spłacenia, a tym samym unikają oni przykrych przygód windykacyjnych i komorniczych.

Jakie dane rejestrowane są w BIK

Biuro Informacji Kredytowej czerpie informacje z wniosków o kredyt czy pożyczkę. Każdy klient podpisujący taki wniosek udostępnia informacje odnośnie swoich danych osobowych, rodzaju zaciąganego zadłużenia, a także dacie pobrania kredytu, walucie, ilości rat i planowanym terminie spłaty. Wszystkie te dane przeliczane są na tak zwany scoring BIK, aby  były jak najbardziej przejrzyste.

Czym jest ocena punktowa BIK?

Ocena punktowa, często nazywa też scoringiem, pozwala bankowi poznać informację o wiarygodności kredytowej kredytobiorcy. Im wyższa punktacja BIK, tym większe prawdopodobieństwo, że dany klient spłaci kredyt w terminie. Do precyzyjnego wyliczenia oceny punktowej BIK stosowana jest formuła matematyczna uwzględniająca również porównania pomiędzy kredytobiorcami. Końcowa punktacja BIK powstaje poprzez zsumowanie punktów uzyskanych przez kredytobiorcę za poszczególne elementy jego profilu.

Czy każdy posiada swoją ocenę punktową w BIK?

Otóż nie każdy figuruje w BIK. W tej konkretnej bazie danych ujmowane są informacje o osobach, które choć raz w życiu zaciągały kredyt. Jeśli nigdy nie był nam potrzebny dodatkowy zastrzyk gotówki, to nasze dane nie będą figurowały w BIK, a tym samym nie będziemy posiadali swojego scoringu BIK.

Pożyczka Vivus za darmo