Specjalnie dla naszego serwisu Alior Bank przygotował szybką ścieżkę kredytową. 0% prowizji i do 50 000 zł na już.
Oblicz ratę i koszty To jedna z najtańszych pożyczek w Polsce.

Dla początkujących: Co to jest kredyt hipoteczny ?

Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie w banku zobowiązania na kupno mieszkania lub domu, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest kredyt hipoteczny. Definicja według Wikipedii mówi, że jest to kredyt zaciągany na długi okres czasu, którego zabezpieczeniem jest hipoteka, czyli ograniczone prawo rzeczowe na określone nieruchomości, służące bankowi jako zapewnienie o wierzytelności kredytobiorcy.
Znaczy to tyle, co fakt, iż zakupione mieszkanie lub powstający w toku budowy dom jest zabezpieczeniem dla banku w razie braku spłaty należności przez kredytobiorcę.

 

Jak jeszcze bank zabezpiecza się przed brakiem spłaty?

Inną formą gwarancji spłaty zaciągniętego zobowiązania jest dla banku ubezpieczenie spłaty kredytu. Jest to usługa dodatkowo płatna, uzależniona indywidualnie od kredytobiorcy, a mianowicie od jego historii kredytowej oraz wysokości jego miesięcznych dochodów.
Im bardziej wiarygodny jest klient (czyli w praktyce: im lepszą ma historię kredytową i im większe ma zarobki), tym mniejszą kwotę bank wylicza jako zabezpieczenie spłaty kredytu.

Dodatkowo, jeśli kredytobiorca zaciąga kredyt w banku, w którym prowadzi swój rachunek osobisty, bank na podstawie swoich wyliczeń obrotów na koncie, może określić, na ile rzetelne są zapewnienia klienta o spłacie zobowiązania.

 

Czy bank jest właścicielem mojego mieszkania?

Jeśli rozpatrujemy kwestię kredytu hipotecznego w kwestii tego, kto uiszcza opłatę za zakupioną nieruchomość, to istotnie – właścicielem mieszkania jest bank, a Ty jedynie oddajesz bankowi co miesiąc pewną ustaloną kwotę pieniędzy w tytule tego, że kupił Ci on mieszkanie. Oczywiście gwoli formalności, właścicielem, głównym najemcą i lokatorem mieszkania jesteś Ty.

Dopiero po ustaniu okresu kredytowania możesz śmiało powiedzieć, że oddałeś bankowi wszelkie należności związane z kupnem, na które składają się przecież nie tylko wartość mieszkania, ale też oprocentowanie, marża bankowa i koszty dodatkowe kredytu jak obsługa notarialna czy ubezpieczenia, wymagane przez bank.

 

Co to jest pożyczka hipoteczna?

Różnica pomiędzy kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną polega głównie na tym, że kredyt hipoteczny zaciągany jest na nieruchomość, a pożyczka – pod zastaw nieruchomości. O pożyczkę mogą się zatem ubiegać osoby, które są właścicielami danej nieruchomości, a o kredyt – osoby, które chcą dopiero nabyć nieruchomość.

W pożyczce celem finansowym są dowolne wydatki (nie jest to przez bank weryfikowane, na co zostaną przeznaczone pozyskane środki), a w kredycie hipotecznym – jedynie nieruchomość może być celem zobowiązania.